fbpx

הופעות ופסטיבלים

חיי לילה

לינה מפנקת

קניות

קרוזים

פארקים לאומיים

פארקי שעשועים

הר ראשמור ודרום דקוטה- המדריך המקיף לביקור בסמל של ארה"ב

הפסל הענק של ארבעת ראשי הנשיאים החצוב בהר ראשמור נחשב לאחד הסמלים המפורסמים ביותר של ארה"ב. הפסל נמצא במדינת דרום דקוטה ליד העיירה קיסטון ונחשב לאתר זיכרון לאומי ולאחד היעדים הכי פופולריים לביקור בארה"ב. תמצאו כאן מדריך מעולה לביקור בהר ההיסטורי.

קצת על הר ראשמור:

הר ראשמור (Mount Rushmore) הוא הר השוכן בסמוך לעיירה קיסטון במדינת דקוטה הדרומית שבארצות הברית והוא נחשב לחלק משמורת הגבעות השחורות. ההר הוכרז על ידי שירות הפארקים הלאומיים של ארצות הברית כאנדרטה לאומית. האנדרטה, היא בעצם פסל גרניט שהוקם על ידי הפסל גאטסון בורגלם.

האנדרטה מייצגת את 150 השנים הראשונות בהיסטוריה של ארצות הברית, והיא בנויה מארבעה פסלי ראש של נשיאיה, ג'ורג' וושינגטון, תומאס ג'פרסון, תאודור רוזוולט ואברהם לינקולן. הסיבות להקמת הפסל לא היו כל כך לאומיות. את הרעיון להקים פסל אדיר בצלע ההר הגה היסטוריון מקומי כדרך למשוך תיירים לדקוטה הדרומית, מדינה שאינה נמצאת על מסלול התיירות של ארה"ב. הרעיון התברר כמוצלח, שכן בכל שנה מגיעים אל ההר מעל שני מיליון מבקרים.

עבודות הבנייה של האנדרטה החלו בשנת 1927 כאשר הפסל הראשון היה של ג'ורג' וושינגטון, נשיאה הראשון של ארה"ב, העבודות על בניית הפסל נמשכו 7 שנים בגלל המשבר הגדול שהיה בארה"ב באותו זמן. לאחר מכן נבנה פסלו של הנשיא תומאס ג'פרסון אשר הסתיימה בשנת 1936. שני הפסלים האחרים הם של אברהם לינקולן, ותיאודור רוזוולט שנחנכו ב 1937, ו 1939.

הידעתם? בנוסף לבנייתם של הפסלים בנה הפסל בורגלום חדר סודי (אין כניסה לתיירים לחדר) הנמצא מאחורי פסלו של לינקולן. בחדר מאוחסנים כמה מהמסמכעם החשובים ביותר בתולדות אמריקה כולל הכרזת העצמאות והחוקה האמריקאית.

מתי מומלץ לבקר בהר ראשמור?

התקופות הטובות ביותר לביקור בהר הן תקופות האביב והסתו. הקיץ חם ולח עם גשמים רבים.

החורף קר ויבש עם טמפ' בין 3-4 מעלות צלזיוס ביום ו- 10 בלילה. רוחות קרות נושבות באזור ויש ראות לא טובה של הפסלים. זו הסיבה שמספר המבקרים באתר בחודשי החורף הוא נמוך באופן משמעותי.

בחושי הסתו הטמפרטורות נוחות, סביב 15-25 מעלות צלזיוס וכמות משקעים נמוכה יחסית. גם עומס המבקרים יורד ולכן זה החודש המוצלח ביותר לבקר בפארק. החודשים העמוסים ביותר לביקור הם כמובן חודשי הקיץ בין החודשים יוני עד אוגוסט.

איפה מומלץ לבקר בהר ראשמור?

מרכז המבקרים לינקולן בורגלום Lincoln Borglum Visitor Center במרכז המבקרים תצפו בסרט מעניין שאורכו כ 14 דקות המסביר את תהליך הבנייה של האנדרטה. אל תפספסו את התצפית בקומה השנייה בה תוכלו לצפות על ההר ועל דמויות ארבעת הנשיאים החצובות בו. לפרטים נוספים ולרכישת כרטיסים למרכז המבקרים בקרו באתר.
אם אתם רוצים לדלג על מרכז המבקרים בתשלום תוכלו להצטייד במידע במרכז המבקרים של המקום וגם לצאת לסיור בן כצי שעה חינמי עם מדריך של האתר.

שביל הנשיאים  Presidential Trailזהו שביל שאורכו 960 מטרים המגיע עד סמוך להר ובו מספר נקודות תצפית מקרוב יותר על הנשיאים החצובים בהר. השביל כולל עלייה ב- 422 מדרגות.

טקס האורות של הר ראשמור Mount Rushmore Evening Lighting Ceremony הטקס מתקיים בכל לילה בחודשי הקיץ, מחודש מאי (מיום הזיכרון האמריקאי) ועד סוף חודש ספטמבר. ממאי עד תחילת אוגוסט, הטקס מתחיל מדי לילה בשעה 21:00, ומתחילת אוגוסט עד 30 בספטמבר, הוא מתחיל מדי לילה בשעה 20:00. מאוקטובר עד מאי, אין טקס, אבל הפסל מואר מדי לילה עם השקיעה. לפרטים נוספים על שעות הפעילות בקרו באתר.

העיירה קיסטון Keystone– ממוקמת כ 5.5 ק"מ צפונית להר ראשמור. תמצאו בה בעיקר מלונות, מסעדות, וחנויות מזכרות.

mount-rushmore-g2b6f65ca5_1280

מקומות מומלצים לביקור בדקוטה הדרומית:

שמורת קסטר  Custer State Park– אם אתם מחפשים קצת טבע פראי הגעתם למקום הנכון. השמורה שוכנת בלב הגבעות השחורות.
המסלול הפופולרי ביותר בשמורה הוא Custer State Park wildlife loop זוהי נהיגה בדרך נופית שאורכה כ 29 ק"מ. בדרך תפגשו שפע של בעלי חיים מקומיים כמו- ביזונים (והרבה), איילים, צבאים, נשרים, ועוד.
כביש נוסף עם דרך נופית מדהימה הוא Needles Highway שאורכו כ 22 ק"מ, המתפתל בין צוקים מרשימים. לאורך הכביש שפע נקודות תצפית. הנקודה המפורסמת מכולן היא: Needle's Eye.
בנוסף לכל הטבע תמצאו בשמורה פסל אדיר מימדים שנחצב בהר, גדול אף מאלו של הנשיאים הלבנים בדמותו של הצ’יף קרייזי-הורס.

מערת הרוחות Wind Cave National Park זוהי אחת המערות הארוכות באמריקה שאורכה כ 20 ק"מ. סביב המערה תמצאו פארק יפה ובו חיות רבות- איילים, בופאלו, זאבי ערבות, צבאים ועוד. מומלץ להגיע מוקדם למערה מפני שלא ניתן להזמין אליה כרטיסים מראש וניתן להיכנס אליה רק בסיור מודרך.

העיר רפיד סיטי Rapid City– זוהי העיר המרכזי והחשובה ביותר באזור כולו. בעיר תמצאו שדה תעופה מרכזי, בתי מלון, חנויות, ומסעדות.

עדיין לא הצטרפתם לקהילת הפייסבוק הגדולה לארה"ב?

כתבות אחרונות​