fbpx

הופעות ופסטיבלים

חיי לילה

לינה מפנקת

קניות

קרוזים

פארקים לאומיים

פארקי שעשועים

קניית רכב בארה"ב- המדריך שיחסוך לכם הרבה כאב ראש וכסף

קניית רכב בארצות הברית יכולה להיות דבר מאוד פשוט אם רק יודעים איפה לחפש ומה לשאול. במדריך הבא תמצאו את כל המידע על קניית רכב בארצות הברית.

המאמר נכתב בהשראת הפוסט של דניאל דוד. 

אז קודם כל, למה עדיף לקנות רכב ולא להתנהל עם תחבורה ציבורית?

למי שמתכנן טיול ארוך קניית רכב בארהב יכולה לחסוך הרבה כסף. ארצות הברית היא מדינה יקרה, גם הטיסות והמלונות הם יקרים (מוטל הכי פשוט עולה לפחות 80 דולר ללילה). השכרת רכב גם היא יקרה ועולה לפחות 100 דולר ליום. אם אתם מתכננים טיול ארוך ארצות הברית אתם יכולים לחסוך עשרות דולרים ליום בקניית רכב. רוב המטיילים קונים רכב גדול ובונים בו מיטה מאחורה.

איפה מומלץ לקנות רכב בארצות הברית?

בחוף המזרחי הרכבים זולים יותר ובחוף המערבי יקרים יותר, ההבדל במחיר הוא לא כזה משמעותי אבל עדיין קיים הבדל. חשוב לציין שבגלל הקורונה קל היום יותר למכור רכב יד 2 בארצות הברית.

איפה מומלץ לחפש רכב יד 2?

הפלטפורמות הנפוצות ביותר לקניית רכבי יד שנייה הם:

 Craigslist– זהו אתר היד 2 של אמריקה, תמצאו בו כמעט הכל. תוכלו להפעיל פילטרים לפי מדינות בארהב, ואפשר גם לסנן לפי סוגי רכבים, קילומטרז' ומאוד חשוב – לפי מוכר פרטי או דילר (מתווך).

Facebook market– פייסבוק היא פלטפורמה מאוד פופולרית בארצות הברית למכירת רכבים. בפייסבוק מרקט תמצאו בעיקר רכבי יד שנייה מאנשים פרטיים.

מגרש רכבים– אפשרות נוספת היא לקנות רכב מ"קאר דילר" (סוחר רכבים). היתרון של קנייה מסוחר רכבים זאת הנוחות, מבחינת העברת בעלות קארדילר יעשה לכם את כל העבודה, העברת הבעלות בDMV (משרד הרישוי האמריקאי), ישלח לכם לוחית רישוי, ישלח את הטייטל (רישיון הרכב), לפעמים יתן לכם אחריות על הרכב לחודש הראשון ויתן לכם שבועיים להחזיר אותו. החיסרון של סוחר רכבים הוא המחיר, בדרך כלל הוא יעלה לכם הרבה יותר מקנייה מאנשים פרטיים.

על מה מותר לנהוג בארהב?

 החוק משתנה בין מדינה למדינה, אבל אחרי בדיקה קצרה ברוב ארצות הברית מותר לכל בעל רישיון B לנהוג על רכב עד 11 אלף טון. שזה כולל את רוב הRV, כלומר רכבים ענקיים.

מה צריך לבדוק לפני שקונים רכב יד 2?

מומלץ להגיע לרכב ולבדוק אותו בעצמכם, ואם נראה לכם שהוא טוב לקחת למוסך שיעשה בדיקה (ולא לסמוך על המוכר שאומר שהוא עשה כבר בדיקה, אפילו ובמיוחד אם זה קארדילר). מוסך ייקח בערך 60 דולר על הבדיקה.

אז מה בודקים?

1. צמיגים– שלא עבר את ה5 שנים. מומלץ לסובב את ההגה ולהטות הצידה את הצמיגים, ולראות שהחריצים עמוקים באותה המידה לאורך כל הצמיג ושהשחיקה של הצמיג שווה (עומק החריצים אמור להיות בערך ס"מ). צמיג ספייר, מומלץ שיהיה מקורי עם כל הערכה.

2. בלמים– לבדוק דיסק בלם שהוא לא מאוד שחור. לבדוק שנוזל הבלם מלא (ריק מעיד על רפידות שחוקות).

3.מנוע- רצועת טיימינג לא ישנה ויחסית מתוחה. שמן מנוע – לוודא שהוא לא שחור מאוד. נוזל תיבת הילוכים – בכמות מספקת מעל לקו המינימום. לבדוק שאין קורוזיה או חלודה על אף חלק.
נוזל קירור – יכול להיות ירוק או ורוד, לוודא שהוא לא מלוכלך.
מצבר – לבדוק שגיל המצבר הוא מקסימום שנתיים.

מומלץ לסגור את המכסה ולראות שהמרווח משני הצדדים שווה (במידה ולא זה מעיד שהייתה תאונה).

4.מסמכים– Smog – כמו טסט בערך, בדיקה שמאשרת נתוני זיהום. שימו לב שהבדיקה נעשתה בסמוך למועד הקנייה או עד חצי שנה לפניה.

מספר שלדה (VIN NUMBER) זהה ברכב וברשיון הרכב.

5. מתחת לרכב– לוודא שאין נזילת שמן או מים, מקדימה מאחורה או מהאגזוז.

6. נסיעת מבחן– לכבות את המזגן, מומלץ לא להפעיל מוזיקה ולא לדבר. רק להקשיב למנוע ולהילוכים. לעבור בכל ההילוכים.

לבדוק דברים חשמליים – וישרים, אורות (כולם), חלונות.

לבדוק בלימה חזקה והאצה.

לוודא שטמפרטורת המנוע נשארת יציבה. 

7. שאלות שכדאי לשאול את המוכר

 למה הוא מוכר את הרכב?

 האם החלפת מנוע או תאונה?

 כמה בעלים היו לרכב?

 לבקש לראות היסטורית תאונות וטיפולים.

 חשוב לדעת- אפשר להוריד מחירים. לפני שאתם מגיעים לרכב תגדירו תקציב, תגידו לאיש שמוכר שזה מה שאתם מוכנים לשלם. אם זה סוחר מכוניות תגידו לו שתשלמו לו במזומן והוא יתחיל להתגמש. בנוסף, על כל פגם קטן שאתם מוצאים תנסו להוריד מחיר.

שימו לב, סוחרי מכוניות מפרסמים מחירים לפני כל העמלות והמיסים ככה שהמחיר הוא יותר גבוה ממה שמפרסמים אנשים פרטיים. 

איך מומלץ לשלם על הרכישה?

1. העברה בנקאית – ניתן להעביר כסף לבנק אמריקאי אך הדבר לוקח זמן, עמלה והוא לא תמיד הכי פשוט. בדרך כלל דרך בנק ווסטרן יוניון.

2. משיכה מדלפק הבנק – אפשר ללכת לכל בנק בארה"ב ולמשוך כסף מהחשבון הישראלי שלכם. בגלל שזה סכום גבוה צריך ליידע את הסניף שלך בארץ מראש כדי שיאשר את המשיכה הזו. אם בחרתם בדרך הזאת, מומלץ שיהיה לכם חשבון דולרי ככה שלא יקחו עמלת המרה.

3. משיכה מבנקט – אפשר למשוך בין 1000-2000 דולר לכרטיס ביום. לא תצליחו לעבור בין בנקטים מפני שהם מקושרים בניהם כדי למנוע גנבות. פחות מומלץ להשתמש בדרך הזאת.

4. מזומן מהבית – האופציה הכי טובה, ככה לא מתעסקים עם בנקים ועמלות, אפשר פשוט לשלם במזומן וככה לחסוך עמלות יקרות.

5. אפליקציית תשלומים אמריקאית – כמו הביט, לא מומלץ. לוקח הרבה עמלה גם לכם וגם למוכר.

איך מעבירים בעלות על רכב בארצות הברית?

אם קניתם את הרכב מבן אדם פרטי אז העברת הבעלות היא באחריותכם. חשוב שתוודאו שיש לכם את הספח הלבן מהtitle עם הVIN (מספר שלדה) והפרטים שלכם ושל המוכר. מומלץ שתקבעו תור מראש לDMV, אם לא קבעתם, תנסו ללכת לסניף בשעות לא עמוסות ולא ביום ראשון. הדבר היחיד שצריך בdmv זה כתובת. הכתובת יכולה להיות כתובת של חבר או קרוב משפחה, לא משנה גם באיזו מדינה בארה"ב.

 

באחד הטפסים צריך לכתוב כמה הרכב עלה, על בסיס המחיר הזה הם יקחו מס (גובה המס משתנה בין מדינה למדינה). אין פיקוח אם המחיר שכתבתם הוא אכן מה ששילמתם, מה שתכתבו תלוי בכם אבל שימו לב שהמחיר הגיוני.

קניית רכב בארהב- טיפים חשובים:

היזהרו מנוכלים– כמו בכל תחום גם פה לא חסרים נוכלים. הרבה פעמים יש אנשים שמפרסמים רכבים במחירים מאוד אטרקטיביים ומבקשים מקדמה על החשבון ולאחר מכן נעלמים.

רישיון נהיגה– הרישיון הישראלי תופס בהרבה מדינות בעולם כולל ארצות הברית ככה שלא צריך רישיון בינ"ל, אבל תמיד טוב שיהיה. העלות של הנפקת רישיון בינלאומי היא בין 10-50 שקלים.

ביטוח לרכב– חברת הביטוח הכי גדולה ומוכרת בארה"ב היא Statefarm אפשר להתקשר ולבקש הצעת מחיר (quote) והם פשוט יגידו לכם בטלפון. הכי זול והכי בסיסי שאנחנו מצאנו הוא 120 דולר לחודש על הביטוח הבסיסי (כמו ביטוח חובה). מעל גיל 25 המחיר יורד מעט.

טיפולים– אם בקניית הרכב מוצאים ליקויים או שיש צורך בטיפול מסויים לרכב תמיד עדיף לעצור במוסך מחוץ לערים הגדולות. מומלץ לא לתקן את הרכב בקליפורניה, המחירים גבוהים במיוחד. שימו לב שהחלפת שמן צריך לבצע פעם ב8-10 אלף מייל.

רוצים שמתכנן טיולים מנוסה יתכנן לכם את הטיול המושלם לארה"ב?

חסכו זמן והמון כסף עם תכנון טיול בהתאמה אישית. התכנון כולל- תכנון טיול מותאם אישית, הזמנת מלונות, הזמנת טיסות ורכב במחירים סופר משתלמים, ואפילו סיוע אישי במהלך הטיול.

קצת עלינו- עם שנים של ניסיון לצד מאגר ידע עדכני מקצועי וקהילתי עצום על ארצות הברית, אנחנו נעשה לכם סדר בבלאגן ונחסוך לכם המון זמן וכסף, עם תכנון מדוקדק עד הפרט הקטן ביותר, כדי להגשים לכם את הטיול החלומי שמותאם בדיוק לכם אישית.

 

עדיין לא הצטרפתם לקהילת הפייסבוק הגדולה לארה"ב?

כתבות אחרונות​