fbpx

באיזה עונות בשנה מומלץ לטייל בארצות הברית?

כתבה- נטע דגני

נטע דגני כתבה 15 מדריכי נסיעות לצפון אמריקה.
רוצים לקרוא על טיפים נוספים לטיול? גלשו למדור מידע שימושי באתר של נטע דגני
כל הזכויות על התמונות והטקסט שייכות לנטע דגני

ישראל היא לא 'מדינה של מזג אוויר', הישראלים פחות מכירים מצבים של נהיגה בשלג, סופות הוריקן או שריפות יער אימתניות שנמשכות על פני עשרות אלפי קמ"ר (סופות אלה נוצרות בדרך כלל ממכות ברק והן חלק מגלגל החיים במרחבי היערות של צפון אמריקה ובדרך כלל לא מכובות אלא אם הן מתקרבות לנקודות יישוב). ארצות הברית לעומת זאת היא ממש כן 'מדינה של מזג אוויר'. האמריקנים בחלק מהאזורים (כמובן פחות בערים הגדולות) ממש חיים על פי מזג האוויר. את הקמפינג הם עושים בעיקר בין ממוריאל דיי (שחל בחודש מאי) לליבור דיי (שחל בחודש ספטמבר), בהמשך, לקראת החורף עמלים אלה שחיים באזורים הצפוניים ב'הכנה לחורף' (Winterizing) של בתים וכלי שיט (וכמובן החלפה לצמיגי חורף באזורים הצפוניים), ולעומת זאת לקראת סוף הקיץ מי שחי באזורים הדרום מזרחיים (למשל פלורידה ולואיזיאנה) יתעסק בדרך כלל לא מעט עם הגנה על רכושו מפני סופות טרופיות והוריקנים.

אז מה זה אומר לגבינו הישראלים? בעיקר שלרבים מאיתנו חסרה ההבנה שיש אזורים רבים שאי אפשר לנסוע לטייל בהם בחלק מעונות השנה, ושאת הטיול לארה"ב חובה לתכנן לפי מזג האוויר. העבודה שאתם "לא חוששים מהקור" לא תסייע לכם אם תתכננו טיול לאזורים צפוניים בהם הכבישים נסגרים בחלקם בחורף (ובאלה שנותרים פתוחים יש חובת נשיאת שרשראות). ועל אותו משקל – העובדה שאתם רוצים לתכנן טיול אל דיסני אורלנדו דווקא במועדי חגי תשרי לא תגן עליכם אם הוריקן יתקרב לחופי מדינת פלורידה בדיוק במועד הטיול (חודש ספטמבר למשל הוא שיא העונה של ההוריקנים ובכל טיול לדרום מזרח ארה"ב בעונה זו חייבים להיות עם היד על הדופק בנוגע לתחזית).

כדי לסייע במעט בתכנון הטיול – להלן מידע על עונות שנה מומלצות לטיול באזורי ארה"ב השונים:

מזג אויר בצפון מזרח ארצות הברית:

העונה המומלצת לטיולי טבע בצפון מזרח ארה"ב היא מאמצע מאי עד אמצע אוקטובר (בחודשים נובמבר-אפריל עלול להיות מושלג בחבל ארץ זה), כאשר האטרקציות בחיק הטבע (רפטינג, מגלשות אלפיניות, רכבלים, השכרת אופניים וכדומה) יפעילו בדרך כלל רק מאמצע יוני עד אמצע ספטמבר (פלוס מינוס). השבועיים הראשונים של חודש אוקטובר הן עונת השלכת – ולמרות שמרבית האטרקציות לא יפעלו בעונה זו (וכן יהיה מעט יותר קריר) צבעי העלים הנהדרים ללא ספק יחפו על היעדר פעילויות מים למשל. אם בוחרים בטיול עירוני (למשל לערים ניו יורק, בוסטון וושינגטון) אפשר לעשותו כל השנה (אך יש לקחת בחשבון שבחורף עלול להיות קר מאוד ואילו בקיץ עלול להיות חם מאוד בניו יורק ובוושינגטון).

מזג אויר בדרום מזרח ארצות הברית:

העונה המומלצת לטיול במדינת פלורידה היא בחודשים נובמבר-מאי (החל מחודש יוני כבר חם מאוד וחודשי סוף הקיץ ותחילת הסתיו הם שיא עונת ההוריקנים). באזורי החוף של דרום מזרח ארה"ב אפשר לטייל כל השנה (אך עדיף לא לטייל בהן בחודשי החורף וכן בשיא עונת ההוריקנים – אוגוסט עד אוקטובר), ואילו באזורי ההרים של דרום מזרח ארה"ב כדאי לטייל בחודשים מאי-אוקטובר (מנובמבר עד אפריל אזורים אלה עלולים להיות מושלגים).

מזג אוויר בדרום מערב ארצות הברית:

דרום מערב ארה"ב כוללת אזורים גיאוגרפים שונים מאוד זה מזה ובכל אחד עונת טיול מומלצת אחרת (וגם באותו אזור יש לעתים שונות רבה בשל הפרשים טופוגרפיים משמעותיים בין אתרים קרובים). דרום יוטה למשל היא גבוהה טופוגרפית, שמורת הטבע הלאומית ברייס למשל היא בגובה של מעל 2,500 מ', וגם זאיון, והגרנד קניון הן בגובה של מעל 1,500 מ' – כלומר למרות שמדובר על אזורים מדבריים לכאורה, בין החודשים נובמבר ועד אפריל (ולעתים אף מאי) עלולות לפקוד את האזורים הללו סופות שלגים. יחד עם זאת עם ציוד נכון (רכב 4 על 4 ו/או שרשראות שלג) אפשר לטייל באזורים אלה בדרך כלל כל השנה, שכן הכבישים על פי רוב נותרים פתוחים גם בחודשי החורף (למעט במקרים של סופות חריגות) – אך עדיף להימנע מטיול בהם בחודשים נובמבר-פברואר. בקולורדו לעומת זאת אי אפשר לטייל בחודשי החורף (זוהי מדינה גבוהה שרוב שוכנת על רכס הרי הרוקי) וכדאי להימנע מטיול בה מאמצע אוקטובר ועד אמצע מאי לפחות (בשל סגירות כבישים וסיכוי סביר למזג אוויר קיצוני שמחייב נסיון עם נהיגת שלג). ואחרונה חביבה קליפורניה שבאזורי החוף שלה אפשר לטייל כל השנה, ואילו ברכס הרי הסייירה נוואדה שתוחם אותה ממזרח ניתן אמנם לטייל בחלק מהמקומות גם בחודשי החורף – אבל רק אם מזג האוויר מאיר פנים במיוחד (סופות שלגים יכולות לפקוד את הרכס – שבמרומו שוכנות השמורות הלאומיות המפורסמות יוסמיטי וסקויה/קינגס – מחודש נובמבר ועד חודש אפריל), אך עדיף לטייל בהם החל מחודש מאי ועד חודש אוקטובר. יש לציין שחודשי סוף הקיץ ותחילת הסתיו מועדים לפורענות מבחינת שריפות יער אימתניות שעלולים לשבש את הטיול הן בהרים של מדינת קליפורניה והן בהרים של מדינת קולורדו.

מזג אוויר בצפון מערב ארה"ב:

החורף בצפון מערב ארה"ב הוא בדרך כלל סוער, קר ומושלג ולא מתאים לטיול. שלגים ראשונים עלולים לפקוד את האזורים הגבוהים של חבל ארץ זה החל מאמצע חודש ספטמבר, ויש מקומות בהם השלגים לא ימסו עד חודש מאי (ובאזורים גבוהים במיוחד גם עד חודש יוני). על כן עונת הטיולים בצפון מערב ארה"ב היא קצרה ויתרה מכך – בשל גלי חום הקיץ עלול להיות לעתים חם מאוד, עם סיכוי גבוה לשריפות יער. מזג האוויר באזורים המערביים של צפון מערב ארה"ב, שמזג האוויר בהם ממותן על ידי האוקיינוס (למשל המדינות וושינגטון ואורגון) הוא פחות קר ויותר גשום (ובאזורים הגבוהים גם מושלג במיוחד בשל כמות המשקעים הרבה), ובאזורי החוף שלהם אפשר לטייל גם בחודשים אפריל/מאי וכן בחודשים ספטמבר/אוקטובר. לעומת זאת מזג האוויר באזורים המזרחיים של צפון מערב ארה"ב (למשל במדינות איידהו, מונטה וויאומיניג – המדינות בהן שוכנות השמורות ילוסטון, גרנד טיטון וגליישר) הוא בדרך כלל קיצוני יותר ועונת הטיולים בו קצרה במיוחד – מאמצע מאי ועד אמצע ספטמבר בלבד (ואם לוקחים סיכון עד סוף ספטמבר – בשאר עונות השנה אזורים אלה קבורים בדרך כלל תחת מעטה של שלג עמוק והקור עז).

מזג אוויר במרכז ארה"ב:

מרכז ארה"ב הוא אזור גיאוגרפי רחב ממדים, ועל כן יש שונות גבוהה במזג האוויר הפוקד אותו. באזורים הצפוניים של חבל ארץ זה עונת הטיולים קצרה – מאמצע מאי ועד אמצע ספטמבר (אפשר גם לקחת סיכון ולטייל בתחילת מאי או בסוף ספטמבר). באזורים הדרומיים (למשל במדינת טקסס) אפשר לטייל כל השנה אך הקיץ עלול להיות חם ובמקרים מסוימים החורף עלול להיות קר ומושלג (אם פוקד את האזור גל קור כפי שקרה לא מעט בשנים האחרונות). בנוסף, מרכז ארה"ב נפגע תכפות מסופות טורנדו שעיקר הפעילות שלהן הן בין החודשים מאי עד יולי. בניגוד לסופות שלגים, לגלי חום, לסופות הוריקן ולשאר מזגי האוויר הקיצוניים – שאת הגעתם ניתן לחזות, סופות טורנדו לא ניתנות לחיזוי בדרך כלל, אך מנגד הפגיעה שלהם היא בדרך כלל מאוד נקודתית וכך גם ההשפעה שלהן על מסלול הטיול שלכם.

רוצים לקרוא על טיפים נוספים לטיול? לחצו כאן 

לתכנון טיול בארה"ב בקליק לחצו כאן 

עדיין לא הצטרפתם לקהילת הפייסבוק הגדולה לארה"ב?

כתבות אחרונות​